Sülük Tedavisi-

 

Sülük tedavisi nedir ve nasıl yapılır?

Sülük tedavi asırlar öncesinden hayatımızda vardır ve birçok hastalıkta faydalıdır. Sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle;

·         Atardamar, toplardamar tıkanıklıkları

·         Varis iltihap ve eklem romatizmaları

·         Epilepsi hastalıklarında

·         Sedef, egzama vb. cilt rahatsızlıklarında

·         Hemoroid’de

·         Göz tansiyonu ve buna bağlı görme bozuklukları

·         Aşırı baş ağrıları ve migren gibi hastalıklarda

·         Yüksek tansiyon

·         Felç

·         Troid’e bağlı şişmanlık

·         Astım ve bronşit

·         Yanık vakaları

·         Geçmeyen ameliyat ve yara izleri

·         Kulak hastalıkları

·         Kısırlık ve üreme organı rahatsızlıkları

Gibi bir çok hastalıkta faydalıdır ve günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca sülüklerin cilt ve vücutta gençleştirme etkisi vardır. Sülüklerin ısırdıkları yerlerde iz kalmayarak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Yaralar en fazla yedi ile on gün arasında geçecektir.

Sülük tedavisinde merak edilen her şey:

Bir sülük ayrı ayrı hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi saplanmaktadır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşaltacağı için ikinci kullanımda etkili olmayacaktır.

Sülükler hangi bölgelerde uygulanmamalıdır; göz kapağı gibi yumuşak cilt bölgelerinde, ayak tabanı, avuç içinde, kasık bölgesi, boyun,  çene altı gibi bölgelerde asla uygulanamaz.

Hangi hastalıklarda sülük tedavisi uygulanmaz;  kan sulandırıcı ilaçların kullanılıyor olması, kansızlık şikayetleri olan kişilerde. Mide bağırsak kanaması geçirmiş kişilerde, diyalize girmekte olan ve ameliyat öncesi ve sonrası yapılmamalıdır.

Sülük tedavisinin yan etkileri olduğu durumlar var mıdır? Sülük tedavisinden sonra en sık görülen rahatsızlıkların başında kaşıntı gelmektedir. Kaşıntı için ise günde iki saat kadar soğuk uygulama yapılmalıdır. Kanamanın uzun sürmesi durumlarında tansiyon düşmesi, baş dönmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Bu durumlarda doktora yada en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmak önerilir.

Sülüğü ısırdığı yerden nasıl çıkartılır? Uygulama bitmeden sülüğü ısırdığı yerden çıkarmak istenirse, ısı kaynağı ya da sigara dumanı ısırdığı yerden bırakmasında yardımcı olacaktır. Sülüğü kesinlikle ısırdığı yerden çekerek çıkarmaya çalışmayın.

Sülük tedavisi ne kadar zaman sürmektedir? Sülük doyduğu zaman ısırdığı bölgeyi kendiliğinden bırakır. Bu yaklaşık 25 ile 40 dakika sürmektedir. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da gözükmektedir.

Tedaviden sonra nelere dikkat etmek gerekir?  Tedaviden sonra hastanın bir müddet dinlenmesi  çok sıcak ve soğuk ortamda bulunmaması, kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması ve bol miktarda sıvı tüketilmesi önerilir.

Tedaviden hemen sonra banyo yapılabilir mi? Tedaviden hemen sonra banyo yapılması önerilmez 1 gün sonra yapılabilir.

Hangi durumlarda Sülük ısırmaz?

·         Deri çok soğuk ise

·         Ortamda sigara içiliyorsa

·         Yüzey parfümlü ise

·         Hasta çok küçük çocuksa

Uygun bölge temiz ve ılık olmalıdır. Sülük hala yapışmıyorsa iğne yardımı ile küçük bir delik açılır. Eğer sülük hala yapışmıyorsa değiştirilir.( 9593 Okunma )

Etiketler sülük tedevisi ne işe yararsülük tedavisi nasıl yapılırsülük tedevasinden önemli unsurlar
Arama
Anket
  • Hacamat Yaptırdınız mı ?
  • Evet
  • Hayır
  • Düşünmüyorum
  • Sürekli Yaptırırım