Hiper Tansiyon ve Hacamat

 

Sözlüklere  baktığımızda basınç ve gerginlik benzeri  anlamlarına gelmaktedir. Tıpta kelime eklemeden  kullanıldığında, atardamarların içindeki kan basıncını ifade etmektedir. Damarın içinde kanın dolaşabilmesi için bir basıncının olması gerekmektedir. Bu basıncı, kalbin kasılması ile kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi  oluşturmaktadır.

Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine kanı  bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içindeki basınç en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Bu basınca tıpta sistolik basınç, halk arasında büyük tansiyon diye bilinir.

Kalbin kasılmasının bitmesiyle, damar içine pompalanan kan durur. İşte bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlanır. İşte bu sırada oluşan en düşük basınca da tıpta diastolik tansiyon, halk arasında da küçük tansiyon diye bilinir.

Bu basınç, 1 cm2 alanındaki cıva  tabanına yaptığı basınçla karşılaştırılarak belirlenir. Örneğin bir insanın tansiyonu 12 dediğimiz zaman, bu basınç 12 cm yüksekliğindeki cıva tabanına yaptığı basınca eş değer demektir. Tıpta bu ölçüler, mm olarak belirtilir. Yani halk arasında 12-14 gibi cm türünde söylenen ölçüler tıp dilinde  120-140 gibi, mm cinsinde ifade etmektedir.

Hacamat olan kişilerde hipertansiyon mucuzevi bir şekilde düzelmektedir. Hacamatın reklamını yapan kişilere bakıldığında en çok tansıyon hastalarının olduğunun görürüz çünkü onlar yaşadıkları bu rahatlığı herkese tavsiye etmek istemektedirler.

 ( 10151 Okunma )

Etiketler Hiper Tansiyon ve Hacamathacamatyüksek tansiyonhacamatın tansiyona faydasıhacamatın faydalarıeklem ağrılarıbel ağrılarıromatizma
Arama
Anket
  • Hacamat Yaptırdınız mı ?
  • Evet
  • Hayır
  • Düşünmüyorum
  • Sürekli Yaptırırım