Hacamat Sünneti

 

Hacamat sünnet midir?

Hacamatın Tarihçesi asırlar öncesine, Peygamber Efendimizin yaşadığı zamanlara dayanmaktadır. Bizzat kendi de yaptırarak, hacamatı bütün hastalıklarda ve herkese önermiştir. Sağlığı koruma amacı ile yapılan ve hemen hemen bütün hastalıklarda faydası görülerek kanıtlanmıştır.

Bazı hadislerde, pazartesi, salı ve perşembe günleri arasında yapmak ve ay içinde de on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günler arasında hacamat yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca hangi bölge ve damarlarda kan alınmasının uygun olacağına dair bazı genel bilgiler ve örneklere yer verilmiştir. İbnKayyim el-Cevziyye, hadislerde hacamat ile bilgi ve tavsiyelerin, döneminde ki tıp alimlerinin tespitleriyle uyum içinde bulunduğunu, örneğin bu alimlerin kanaatine göre ayın hareketlerine dayanarak kan basıncının arttığını, ay ortası ve onu takip etmekte olan haftanın hacamat için en doğru zaman olduğunu belirtmiştir. Çok acil durumlar hariç hacamat’ın bu günler içerisinde yaptırmak daha şifa verici ve faydalı olduğunu bildirmişlerdir. 

Geçtiğimiz dönemlere nazaran son zamanlarda hacamat en büyük ve etkili tedavi yöntemi olarak yapılıyor. Hacamatla ilgili Hadis-i Şeriflerde merak edilen ve istenilen bütün bilgiler yer almaktadır. Hadislerde hacamatın nerelerde ve hangi tarihler arasında yapılması gerektiğini de vermektedir.” Kafa hacamatı yaptırmak yedi derde şifadır” cinnet, aşırı baş ağrısı, baş dönmesi cüzam, maraz, uyuklama ve diş ağrısı gibi hastalıklar “hadis-i şerifte buna örnek verilmektedir. Günümüzde İslam dünyası hacamatı bu bilgiler doğrultusunda uyguluyor.

C-7 diye adlandırılmakta olan, omuz, baş, bel ve kuyruk sokumu, ayak bileklerini kapsayan noktalar, kürek kemikleri ve kalp hizası gibi noktalar bugün ki bilim adamlarının kupa terapisi için tavsiye ettiği yerlerdir. Çünkü bu yedi bölge, vücuttaatıkların toplandığı yerler ve hastalıklar kendilerini bu noktalarda belli eder.

İbnHacer Buhari şerhindeki hacamat bölümünde kısaca şu bilgileri verir: Buharı, Sahihinde “Hangi saatte hacamat olur” başlığı altında bir konu açmış ve burada Ebu Musa’nın geceleyin hacamat olduğuna dair bir eseri ile Peygamber efendimizin oruçlu iken hacamat olduğuna dair İbn Abbas’ın (ra) bir hadisini rivayet etmiştir.

Hacamat işlemini yani kan aldırmanın insan sağlığına çok büyük katkı sağladığı Hadis-i şeriflerde ve Tıbben bir gerçeğe dayanır. Özelliklede geçmeyen bazı deri, yanık ve leke hastalıklarının tedavisinde hacamatın faydası görünmektedir.( 7172 Okunma )

Etiketler hacamatın sünnetihacamat hadisi şerif
Arama
Anket
  • Hacamat Yaptırdınız mı ?
  • Evet
  • Hayır
  • Düşünmüyorum
  • Sürekli Yaptırırım