Hacamat Nedir??

 

Hacamat kısaca deri altında birikmiş olan pis kanın vücuttan atılma işlemine denir. Bu pis kan vücuttan atılmadığı takdirde biriktirdiği noktalarda organlara zarar verir. Hacamat işlemi ile sadece pis kan dışarıya atılır. Peygamberimiz efendimiz 14 asır önce ümmetine hacamatı yani kan aldırma işlemini, sağlıkla ilgili tavsiyelerinden bizzat etmiştir ve bunun çeşitli hastalıklara karşı faydalı olduğunu bildirmiştir ve birkaç hadisinde de hacamatın önemini belirtmiştir. Bunu şu sözleriyle ümmetine bildiriyor. “Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare hacamat’tır.”

Hacamat işleminde damardan kan verme ile kıyaslanmamalıdır. Kan alma işleminde vücudun kullandığı açık renkli temiz kan gider. Hacamatta ise alınan kan, yoğurt, pıhtılaşmış kıvamda olur bu pis ve zararlı kandır. Alınan pis kan tamamen özelliğini yitirmiş vücudun artık kullanmadığı, damarlarda dolaşmayan zararlı toksit maddeler içerir. Ayrıca fazla kanın vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için hacamat tedavisi sıkça kullanılmaktadır.

Hacamat tedavisinin temel prensipleri, belirli noktalarda pıhtılar ve vücut içerisinde birikin toksit maddelerin vakumlanarak, damarlardaki tıkanıklıkları açma ve pis kanın temizlenmesi şeklindedir. Bu şekilde o bölgedeki organların kan akışını düzenleyerek hastalığın kısa sürede düzelmesini sağlayarak, kan dolaşımını temizleyerek düzenli olmasını sağlayacaktır. Hacamatın hiçbir yan etkisi bulunmayarak, çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir.

Peygamber Efendimiz aracılığıyla desteklenen hacamat, çok faydalı bir tedavi metodudur. Tarihteki araştırmalara göre Uygur Türklerinin de hacamatla ilgili tedavi yapmış olduğu izlenimlerine rastlanmıştır. Eski zamanlarda hacamatı her mahalle arasında berberler uygularmış. Zaman geçtikçe yerini modern tıp alarak hacamat eski bir yöntem olarak tarihte yerini almıştır. Geçmiş zamanlarda çok bilinmeyen hacamat son yıllarda hak ettiği değeri alarak, Almanya, İngiltere ve İslam ülkelerinde sıklıkla yapılmaya başlanmıştır.

Tıbbın üstadı olan İbn-i Sina Hazretleri “Tıbbın Kanunu” ( El Kanun FıtTıbb) eserinde ve diğer tüm eserlerinde hacamat tedavisinin ne kadar önemli ve faydalı olduğunu arz etmiştir. İslamiyet’te de hacamat ‘ Miraç Gecesi ‘n den sonra ehemmiyet kazanmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Abdullah b. Abbas (r.a) Hazretlerine “Ümmetine hacamatı emret” diye rivayet etmiştir. Hacamat önemi ve faydası hakkında pek çok hadis-i şerif bulunmaktadır. İsteyenler hadis kitaplarına göz atabilirler. Hiç hastalığı olmayan kişilerde de sağlık için yılda bir yada üç kez  hacamat yaptırmaları tavsiye edilir.

30- 40’lı yaşlara gelip te hiç hacamat yaptırmamış bir kişi, kanının temizlenmesi için en az 4-5 kez tarama hacamat yaptırması gerekir ki pis kanı temizlensin. Peygamber Efendimiz her bahar ve sonbahar aylarında hacamat yaptırılmasını önermiştir.

Hacamat hangi hastalıklara iyi gelir:

·         Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı

·         Prostat, cinsel zayıflık

·         Sinuzit, baş ağrısı

·         Yumurtalık rahatsızlıkları

·         Tembellik uyku fazlalığı

·         Bel ve sırt ağrıları

·         Akciğer tedavisinde

·         Göz bebeğinin bozulmasında

·         Kıl dönmesinde lif yırtılmasında

·         Hemoroit

·         Hormon rahatsızlıklarında

·         Testis şişmesi ve iltihaplanması gibi bir çok hastalıkta hacamat yapılır.

Hacamat hangi hastalıklarda ve durumlarda yapılmaz:

·         Çok zayıf ve yaşlı kişilerde

·         Kalp yetmezliği olan kişilerde

·         Aşırı kansızlarda

·         Hamilelerde

·         Tansiyonu çok düşük kişilerde

·         Küçük çocuk ve bebeklerde

·         Çok hassas ve korkan kişilerde de hacamat yapılmaması tavsiye olunur.( 4644 Okunma )

Etiketler hacamat nedirhacamat nasıl yapılırhacamatın yararları
Arama
Anket
  • Hacamat Yaptırdınız mı ?
  • Evet
  • Hayır
  • Düşünmüyorum
  • Sürekli Yaptırırım