Hacamat ve Saç Kaybı
Hacamat ve Saç Kaybı

 

Hacamat ve saç kaybı

Saç Kaybı erkeklerde görülen en büyük sorunlardan biridir. Aynı zamanda genetik olarak da görülen saç dökülmesi , alopesi androjenik olarak bilinir. Saç dökülmesi normal olarak yavaş gerçekleşir; genellikle saçlı derinin tepe üzerinde kellik fark edilmeye başlanır.

Saçımız farklı evrelerden geçer; saç büyüme döngüsü normal olarak 2-3 yıl boyunca, yaklaşık olarak her ay 1 cm büyür . Saçlar büyür sonra birkaç ay sonra uzayan saçların bir kısmı dış ve iç etkenler sebebiyle dökülmeler olur. Fakat bazı kişilerde saç günlük olarak normalden fazla dökülmeye başlar.İşte bu tip dökülme erkek tipi kelliğe bir işarettir. 

Saç dökülmesinin hem erkek hem de kadınlarda gerçekleşmesinin çok nedeni vardır. Örneğin bir kişi şiddetli bir hastalık geçiriyorsa veya cerrahi bir müdahale ile karşılaşmışsa bu tip kişilerde saç dökülmesi büyük miktarda görülür. Bu gibi durumlarda hormonsal dengede bozukluk olabilir. Bazı ilaçlar da kan sulandırıcı ilaçlar ,antikoagülanlar, steroidler, doğum kontrol hapları ve yüksek kan basıncı da saç kaybına neden olabilir.Kafa derisindeki foliküller ,mantarlar ve bazı enfeksiyonlar ile kalp sorunları da bilinen sebeplerdendir.
Yapılan araştırmalarda  erkek tipi kellikden  muzdarip olan erkeklerde saç  köklerinin hormon dihidrotestosteron (DHT) yüksek bir orana sahip oldukları saptanmıştır. DHT nin  saç dökülmesinde  en önemli nedenlerinden biri olduğu görülmektedir. 

Erkek tipi kellik engelleyebilir mi? Hayır, ancak kellik süreci yavaşlatılabilir . Bilim son zamanlarda saç dökülmesi ile alakalı bazı çareler buldu ve çalışmalarda devam etmektedir.
Saç dökülmesini yavaşlatmak için alternatif ilaçlar vardır. Ancak her ilacın bazı yan etkileri vardır, birçok kişinin bu tür ilaçlardan sonra farklı ciddi şikayetleri olduğu da görülmüştür.

Hacamat erkek tipi kellik için çözüm olabilir mi ? Yapılan araştırmalar neticesinde  erkeklerde görülen sorunların başında saç dökülmesi geldiği görülmüştür. Yaklaşık her üç erkekden ikisinde bu sıkıntı vardır. Bununla alakalı yapılan araştırma ve uygulamalarda hacamat yapılan kişilerde saç dökülmesinin yavaşladığı ve yeni saç büyümesi olduğu görülmüştür. Hacamat sayesinde ölmüş köklerin tekrar harekete geçtiği görülmüştür.
Burada etkili olan iki unsur vardır biri DHT engelleyici ve diğeri iyi bir kan dolaşımıdır. 
Kafa derisinden yapılan Hacamatın bu bölgelerdeki temizlik sayesinde , saç köklerinin serbest bırakılarak – kan dolaşımını daha rahat hareket etmesi – yaptığı çalışmalar faydalı olmaktadır. 
Kafa derisi altında –baş bölgesinde- bulunan birçok zararlı toksinler ve hastalığa sebep olan her türlü organizmalar arındırılır bu sayede.

Elbette bunun yanında beslenme ve sağlıklı bir yaşam çok önemlidir . Eğer saç dökülmesi endişeniz varsa hacamatla  tedaviyi deneyebilirsiniz.

 

 

DHT, saç köklerine tutunarak saçın beslenmesini engeller. Beslenemeyen saç kökleri zayıflar. Saçlar giderek incelir ve sonunda dökülür.

 

Süreç devam ederse saç kökü yok olur.

 

 Etiketler Hacamat ve Saç Kaybıhacamat kelliğe iyi gelirmihacamat kellik için çözüm olurmukellikhacamat araştırmalarıkellik nasıl olurkellik tedavisihacamatha
Arama
Anket
  • Hacamat Yaptırdınız mı ?
  • Evet
  • Hayır
  • Düşünmüyorum
  • Sürekli Yaptırırım